Про цінності чесного спорту

Про цінності чесного спорту

Церква завжди розглядала спорт як вираження всього буття людини і визнає, що спортивна діяльність пов’язана з вихованням та формуванням, з людськими взаємостосунками й інтеграцією і, врешті, з духовністю й цілісністю. Це три аспекти, через які спортивна діяльність може сприяти мирові та розвиткові.

Вчення Церкви щодо спортивної діяльності зосереджене, насамперед, на її виховному потенціалі та розглядає її як засіб цілісного розвитку людини. Цитуючи слова Папи Франциска, який у Посланні з нагоди Чемпіонату світу з футболу 2014 року зазначив:

«У занятті спортом ми можемо побачити метафору життя. В житті потрібно “тренуватися”, прагнути досягнути важливих результатів. Дух спорту стає образом жертв, потрібних для зростання в чеснотах, необхідних для формування характеру людини. Для того, аби людина могла вдосконалюватися, потрібне всеціле й послідовне “тренування”, і набагато більше зусиль потрібно для досягнення миру між “вдосконаленими” людьми! Потрібно багато «тренуватися». Церква завжди цікавилася питаннями, пов’язаними зі спортом, бо вона високо цінує все, що конструктивно сприяє гармонійному та повному розвиткові людської особи, її тіла й душі».

Торкаючись теми ролі спорту в інтеграції та міжнародній солідарності, можна зазначити, що приналежність до команди допомагає людині долати будь-яку форму егоїзму та ізоляції, бо праця в команді – це нагода зустрітися й перебувати з іншими, допомагати один одному, змагатися, шануючи одні одних, і зростати в братерстві.

Отже, спорт є засобом виховання людей до щедрості, дружби й пошани, а також солідарності. Нова стратегія ООН, спрямована на сприяння Глобальним Правам Людини через реалізацію спортивних програм, що сприяють поширенню толерантності й примирення, та подоланню несправедливості й упередження. На глобальному рівні збільшується визнання ефективності гуманітарних програм, що використовують спорт як один із своїх засобів у геополітичному та культурному контекстах.

Прикладом досягнень у цій сфері є співпраця Міжнародного Олімпійського Комітету (IOC) з Верховним комісаром ООН з питань біженців, які з 1996 року працюють над проектами в таборах біженців та зонах переселення в усьому світі. Участь команди біженців в Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро 2016 р. була великим успіхом. Участь десятьох молодих чоловіків і жінок, які втекли зі своїх країн, шукаючи захисту, «змусила нас ще раз відкрити первісну цінність цієї події, оскільки вона відома давньою традицією сприяння мирним міжнародним стосункам між різними народами».

Спорт допомагає долати економічні інтереси й егоїзм – це ще один аспект спортивної діяльності. Церква захищати спорт від «матеріалістичної культури, яка спричинила нерівність у всьому світі, змушуючи 767 мільйонів людей жити в умовах крайньої бідності». Оскільки «в спорті, як і в житті, важливо змагатися за результат, але ще важливіше грати добре і справедливо», потрібно дбати про те, щоб зберегти чесність у спорті.

Надзвичайно важливо подолати економічні інтереси та логіку індивідуалізму, аби сприяти цілісності спорту. І саме цим займається Міжнародний Альянс чесності спорту, оскільки він має на меті сприяти найвищим стандартам чесної гри в керівництві спорту, особливо, у сферах належного управління, фінансової цілісності та чесності спортивних ставок.

Церква закликає міжнародне співтовариство дотримуватися свого зобов’язання дбати про те, щоб спортивні та глобальні питання були дедалі більш інклюзивними та вирішувалися справедливо. Церква надає великого значення спортивним зв’язкам, за умови, якщо вони не спонукають окрему особу, або країну до самовпевненості. Навпаки, спорт повинен вчиняти спортсменів уважними до інтересів інших й вести їх до почуттям братерства й чесності, які сприяють формуванню громадянського суспільства, де конкуренція замінює антагонізм, де домовленість замінює конфлікти, а лояльне змагання – озлоблену опозицію.

Архиєпископ Іван Юрковіч,

Постійний Спостерігач Святого Престолу при структурах ООН в Женеві,

28 листопада 2017 р.,

під час Надзвичайної сесії Міжнародного Альянсу чесного

Сайт Киріос

Коментування і розміщення посилань заборонене.